فراهان آنلاین

جهان سر بسر حکمت و عبرت است چرا بهره ما همه غفلت است

نوروز باستاني بر يكايك ايرانيان مبارك باد.

[ چهارشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 21:36 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

روستای کودزر فراهان در نوروز ۱۳۸۸

من در سال ۱۳۶۱الی ۱۳۶۲ در روستای کودزر معلم ابتدایی  بودم دوران بسیار خوبی بود مردم خیلی مهربان و مهمان نواز بودند. کوچه ها پربود از مردمی که در تردد بودند . در ان زمان بیمارستان کودزر تازه تاسیس شده بود. یا دش بخیر دکتر رضوی شیعه مذهب هندی که در رتبه های انسانی مقامی والا داشت  رییس بیمارستان بود .

در سال ۱۳۶۰ بیش از ۲۰۰ نفر در مدرسه راهنمایی و دبیرستان و ۱۲۰ نفر در مدرسه ابتدایی کودزر درس می خواندندکه از اهالی روستا و روستا های همجوار بودند .

امروز حتی در ایام عید هم کمتر کسی در کوچه های کودزر پیدا می شود و بنظر می رسد که تلویزیون و رسانه های جمعی ار تبا طات سنتی را دگر گون کرده اند . و مردم را به نحو دیگری مشغول و

خانه نشین  نمو ده اند . در آ ن سالها زنان به  کار قالی بافی مشغول بودند و در هر خانه ای حد اقل ۱ الی ۲ و گاهی ۳ تا دستگاه قالی بافی دایر بودحدود ۵۰۰ دار قالی مشغول بکار بود  ولی امروزه در این روستا فقط ۵ دار قالی فعال است جدای از عوامل کسادی بازار و گران بودن مواد اولیه زنان هم میل و رغبتی به بافتن فرش ندارند . زنان تحصیل کرده دون شان خود می دانند که فرش ببافند !!!!در عوض امسال متوجه شدم که آ مار افراد دارای تلفن همراه به ۵۰۰ نفر می رسد !!!! نه تنها در امد ها کا هش یافته بلکه هزینه های تلفن همراه هم به آن اضافه شده است .

خانم ها که روزگاری خود مولد بودند و فرش بافی را رونق می دادند امروزه در جلسات مختلف قران و دعای توسل و مراسم ولیمه و ... مشغولند .روزگاری مادر بزرگ ها مدیریت وهدایت عروسها و دختران خود را در فرش بافی بر عهده داشتند و به انها اجازه نمی دادند که برای کار های غیر ضروری از خانه ها خارج شوندو دار قالی را ترک کنند  ولی امروزه با هسته ای شدن خا نواده ها  این قضیه هم منتفی شده است و هر کس به مسیر خود می رود . و دیگر از در آمد زایی فرش خبری نیست .مشکلی نیست چینی ها برایمان می بافند.

بنظرم بیش از ۴۰درصد مردم روستای کودزر تحت پوشش کمیته امداد باشند . در حالی که در

 دهه ۶۰ الی ۷۰ کمتر از ۱در صد و شاید هم کسی تحت پوشش نبود .

از دیگر معضلات  اعتیاد به مواد مخدر است که جوانان زیادی را آلوده کرده است به

 

نحوی که موتور

آ بهامحل کلونی این افراد شده است که بعضا هم جوان می باشند  ودر صد بالایی از مصرف اعتیاد مواد مخدر را به خود اختصاص می دهند .در حالی که در سال ۱۳۶۱ شاید به تعداد محدود انگشتان یک دست هم معتاد به مواد افیونی نبود .

احترام به بزرگتر ها در بین جوانان بسیار کاهش یافته است که رواج نوعی رفتار شهر نشینی در  روستا راخیر مقدم می گوید.  

به هرحال جوامع روستایی هم به تناسب جوامع شهری در حال تغییر است و متاسفانه گاهی این تغییرات در جهت تحول و پیشرفت نیست و در جهت پس رفت می باشد .  

ابراهیم  فراهانی / نوروز ۱۳۸۸

 

[ چهارشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 21:4 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

کودزر در بهار ۱۳۸۸

همان گونه که تغییرات در شهر ها مشهود است در روستا های ایران نیز همین اتفاق به مرور و گاهی به سرعت در حال اتفاق است منتها باید دید که این تغییرات در جهت مثبت است ویا منفی؟

به همین دلیل نوروز امسال طبق معمول مسافرتی به روستای مذکور داشتم و سعی کردم که از نظر اجتماعی فرهنگی و اقتصادی و در حد بضاعت و توان علمی خود روستا را بررسی و آمار و ار قامی نیز ارائه دهم تا شاید مبنای بررسی های علمی بعدی باشد .

معرفی اجمالی روستا:

روستای کودزر در ۷۰کیلومتری شمال غرب اراک و۲۲کیلومتری  شمال غرب فرمهین قرار دارد و ارتفاع آن از سطح در یا ۱۷۵۰ متر می باشد.این روستا دارای آب و هوای کوه پایه ای و با میزان بارش متوسط ۳۵۰ میلیمتر در سال و عمده محصولات آنرا گندم و جو وانواع محصولات زراعی تشکیل می دهند و محصولات باغی خیلی کم وجود دارد . با روستا های تبرته در جنوب اشغل در جنوب شرقی وروان در شمال شرقی و دستجان در شمال و سقر جوقک و چابار در شمال غربی همسایه است .جاده باستانی شاه جاده ( شاه جعده)یا راه شاهی دوران هخامنشیان در غرب خود را با اسطوره ها ی پر رمز وراز پیوند زده است این روستا در دوران های ماد ها و هخامنشیان و دوره اسلامی وتا سده۸۳۰و شاید بعد از آن مر کز بیش از ۴۵ روستاو قدیمترین آتشکده (آذز کشسب)فردقان که درسال ۲۸۳ ه بدستور برون ترکی حاکم قم  ویران شد به تایید کتاب تاریخ قم بوده و قلمروی جدای از فراهان را شامل میشده است . در این روستا امامزاده ای وجود ندارد .

آمار روستا در سال ۱۳۸۸:

تعداد جمعیت ۹۹۷نفر -زمین دیمی ۲۸۰۰هکتار وآبی ۵۰۰هکتار-

موتور اب عمیق ۱۷ مورد-.تراکتور ۳۵ دستگاه-ماشین سواری ۱۷ دستگاه -

تلویزیون ۲۵۰ دستگاه -ماهواره مشخص نشد-کامپیوتر ۶ دستگاه - تلفن همراه بیش از ۵۰۰دستگاه

در مانگاه ۱باب با ۳نفر پر سنل۱آمبولانس و۱ پزشک عمومی مقیم  با آزمایشگاهی که وسایل دارد ولی فعال نیست و پرسنل متخصص ندارد.تعداد مراحعه کننده به در مانگاه: ۳۰ - ۱۰۰نفر از روستا های همجوار و خود روستا - خانه بهداشت ۱باب .

مدارس:

ابتدایی پسرانه و دخترانه (مختلط)۱ باب - مجتمع دخترانه که دختران روستا های همجوار به صورت شبانه روزی در آن مشغول به تحصیل هستند -

میزان تولید گندم :

سال ۸۰ =۱۰۰۰۰تن .سال ۸۱=۱۱۰۰۰تن.سال ۸۲=۱۲۰۰۰تن. سال ۸۳=۱۲۰۰۰تن سال ۸۴=۱۴۰۰۰تن سال۸۵= ۱۴۰۰۰تن . سال =۸۶ =۱۳۰۰۰تن سال ۸۷ =۱۲۰۰۰تن

میزان تولید سالانه جو تقریبا"=۵۰۰تن- یونجه ۴۰۰تن

تعداد دام:

گوسفند ۱۵۰۰ راس---گاو شیری ۳۰۰راس--بز ۶۰ راس --گاو پرواری ۱۵۰ راس مزد چوپان در سال ۸۷ = ۳۵۰۰۰تومان برای هرراس گوسفند و در سال ۸۵ =۱۲۰۰۰تومان برای هر راس

تعدادبیکار ان روستا :۲۰۰نفرمرد و بیش از این تعداد زن - تحت پوشش کمیته امداد :.....

- شاغلین گونی بافی ۲۰ نفر

تعداد دار قالی ۵ دستگاه د ر سال ۸۷ و در سال پایه ۱۳۶۰ تعداد  دار قالی ۵۰۰ دستگاه

کارگاه ها :

سیلوی گندم نجاری  جوشکاری قصابی بلوک زنی  و ایستگاه جمع آوری شیر هر کدام ۱مورد . بقالی ۶مورد

[ چهارشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 21:2 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]


[ دوشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 22:44 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

اخوان و دو دوزه بازی
اخوان و دو دوزه بازی

روز جمعه ۲۱ اسفندماه جمعی از طرفداران تفرشی اخوان طی ملاقاتی با وی در تهران بر اساس شنیده حجت بر وی تمام کرده و ایشان نیز تلویحا اعلام کردند که روستاهای دهستان کوهپناه به تفرش باز می گرددولی قولی مبنی بر بازگشت روستای هفتیان و ... را نمی دهد لازم بذکر است که در حال حاضر طرفداران اخوان در تفرش در بین اذهان مردم حایگاه خوبی ندارند و اکثریت نسبت به عملکرد اخوان در این مصوبه اعتراض دارند چرا که عده ای زیادی از آنها در برنامه تجمع روز پنج شنبه حضور داشتند اخوان بیان کرده حتی در صورت جدا شدن هفتیان چون آب یک پروژه ملی است آب هفتیان به تفرش خواهد امد ولی این نهایت سادگی است که فکر کنیم حتی با رفتن هفتیان پروژه آب به تفرش انجام خواهد شد اخوان در تماس های تلفنی با طرفداران نیز صریحا اعلام کرده چون در تفرش رای چندانی به وی نداده اند ایشان نیز تمایلی برای پیگیری و کار در تفرش را ندارد.

امید واریم مردم تفرش با اتحاد و همدلی دیگر اجازه حضور چنین افرادی را برای تعیین تکلیف و سرنوشت تفرش ندهند و برای مردم نیز جای سئوال است مگر یک نماینده تا چه حد اختیاران در امور اجرایی کشور دارد که توانسته با ارائه این طرح در هیات دولت حتی با نارضایتی مردم و مسئولین حرف خود را به کرسی بنشاند مگر نه اینکه نماینده مجلس اجازه دخالت در امور اجرایی کشور را ندارد زیرا که جزء قوه مققنه است و از استاندار که نماینده عالی دولت در استان است انتظار می رود خود به تنهایی مدیریت اجرایی استان با به عهده بگیرد ولی صد حیف که حتی نماینده در عزل و نصب های روسای ادارات درجه ۳ شهرستان ها نیز دحالت می کنند و ...منبع وبلاگ تفرش چه خبر

[ دوشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 19:4 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

عصر اطلا عات و تبلیغات خا کستری و سیاه و شا یعات
عصر اطلا عات و تبلیغات خا کستری و سیاه و شا یعات

بررسی وبلاگهای منطقه در مورد خبر شهریت فراهان و عوامل دخیل در آن مسا یلی چند را مشخص می کند :

1-شایعات

2- اخبار بی اساس و تبلیغات سیاه و خاکستری 

3-اتها مات بی مورد و کذایی و بز رگ نمایی بی مورد

مثلا در مورد شهریت فرا هان ضرو رت های منطقه ای و مو قعیت استرا تژ یک فرا هان و داشتن امکا نات شهری خود منطقه فراهان و بر سی های کار شنا سی هیئت محترم دولت دخا لت داشته است ولی افراد نا آ گاه آن را به کسانی نسبت می دهند که هیچ نقشی در آن نداسته و ندارند مثل رجا یی و اخوان .

تمام این تبلیغات بی اساس است و منبع مو ثقی ندارد و اطلا عات غلط است . وبلا گهای فراهان ، آشتیان ،تفرش و کمیجان همه اطلا عات نادرستی را به مردم می دهند . برای مثال با کدام مقام مسئول مصا حبه کرده اند . اصلا یکبار شده که از وزارت گشور سوال شود و یا مسول با صلا حیتی مصا حبه شود

 متا سفا نه  دادن اطلا عات غلط  در عصر اطلا عات با عث سر افکندگی است در جا معه اطلا عاتی و این همه شا یعه مگر رو ستا های فرا هان را به تفرش و کمیجان دادند نما یندگان دخا لت داشتند ؟

پر رنگ کردن نقش اخوان در قضا یای جاری دروغی بیش نیست . به چه مجوز به مردم دروغ می گوید

اولین الفبای اطلاع رسانی راستی ،در ستی و صحت اطلا عات است و صدا قت مسئو لین رسا نه ها و

وبلاگها و این رسالتی مهم برای رکن چهارم دمکراسی (رسانه های جمعی )است .برای این وبلاگها متا سفم ..


[ جمعه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 22:30 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

سلام عزیزان دور از وطن
آمار ماه گذشته بازدید از وبلاگ خارج از کشور 47 مورد بوده است که بیشترین مقدار  بازدید کند گان خارج از کشور مر بوط به عزیزیا عزیزانی از کشور بلژیک و شهر با سل است .بعد از آ ن 13 مورد ازعزیزان  آمریکا و 8 مورد از عزیزان بر زیلی است .3 مورد عزیزان از کا نادا  و استرالیا رو سیه اوکراین دانمارک لهستان و افغا نستان هر کدام  1مورد . اما متا سفا نه این عزیزان پیغام نمی گذارند و خود را معرفی نمی  کند .

من ضمن تبریک سال جدید به این عزیزان تقا ضای عا جزانه دارم که در صورت امکان برای ما یادداشت بگذارند .عزیزی از بلژ یک مشتری پرو پا قرص وبا محبت فرا هان آنلاین است و از امریکا و بر زیل و کا نا دا هم همچنین .

عزیزان ما شما را دوست داریم و دوست داریم اگر فراهانی هستید خود را معر فی کنید


[ جمعه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 21:17 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

تشکیل دولت ماد

[ جمعه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 2:45 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

واگذاری نزدیک به صد هزار متر زمین از طرف مردم خنجین برای توسعه بخش خنجین
روز پنجشنبه و جمعه مردم خنجین در اجتماعات مختلفی که در مساجد این بخش برگزار شد، بر آن شدند که نزدیک به صد هزار متر زمین برای توسعه بخش خنجین واگذار کنند و تقریبا تمامی مردم خنجین در این امر بزرگ وخیر به اندازه خود شرکت کردند و پای برگه واگذاری را امضا کردند . در این موافقت نامه قرار شد  در قسمت جنوبی خنجین ، زمین های باغات

قدیم که به زبان محلی معروف است به( اَربوی بزرگ)و نیزدر قسمت

شمالی خنجین  باغات قدیم که معروف است به( دُلدُبار) به طور کامل از طرف مالکان آنها برای رضای خدا واگذار شود. وهمچنین  اقایان، عباس و حسین شهبازی (علیمراد) کیومرث و روح ا... ضیایی  و حاج احمد لطفی وعلی اصغر محمدی پیمان و محمود رضا آقامحمدی و مسیح ا... باقری( و تعدادی از آقایان عزیز  که به خاطر عدم اطلاع بنده ، نامشان در این خبر برده نشده است و به همین دلیل از حضورشان طلب بخشش میکنم )هر کدام چندین هزار متر در جهت توسعه و آبادانی و ساخت اداره جات  در این شهر واگذار کردند. خبر های تکمیلی را متعاقبا در این  وبلاگ به نمایش خواهیم گذاشت.

[ جمعه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 2:38 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

ن

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: انتزاع تفرش و فراهان یک کار غیرکارشناسی شده است که با تبدیل فراهان به شهرستان، سه شهرستان استان مرکزی عملا از هستی ساقط می‌شوند.

به گزارش مرکزی دیلی ، سیداحمد لطفی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: من با انتزاع فراهان از تفرش و تبدیل آن به شهرستان مخالف نیستم، اما با انتزاع روستاهای اراک و کمیجان و الحاق آنها به فراهان به دلیل نارضایتی و مخالف شدید اهالی این روستاها مخالف هستم.ادامه مطلب

[ جمعه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 2:32 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

معرفی روستای فشک

فشک


فشک
تصویری از فشک
اطلاعات کلی
نام رسمی : فشک
کشور : ایران Flag of Iran.svg
استان : مرکزی
شهرستان : تفرش
بخش : بخش فراهان
دهستان : فشک
نام محلی : فشگ


مردم
جمعیت 1231نفر
زبان‌های گفتاری: ترکی
مذهب: مسلمان (شیعه)
اطلاعات روستایی
پیش‌شماره تلفنی : 0862
وب‌گاه : http://feshk.blogfa.com

فشک روستایی است در دهستان فشک بخش فراهان از شهرستان تفرش در استان مرکزی. این روستا در ۲۷۰ کیلومتری جنوب‌غربی تهران و در مختصات‌ جغرافیایی ۳۴ درجه ۴۰ دقیقه و ۳۱ ثانیه عرض شمالی و ۴۹ درجه ۴۴ دقیقه و ۳۲ ثانیه طول‌شرقی از گرینوچ قرار دارد. مردم این روستا مسلمان شیعه بوده و به زبان ترکی تکلم می‌کنند.

منبع معاش مردم روستا دامداری و کشاورزی است. جمعیت روستا بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، ۱۲۳۱ نفر اعلام شده است[۱].

نمایی از فشک

موقعیت جغرافیایی:

روستای فشک در شهرستان تفرش، بخش فراهان، استان‌مرکزی و در ۲۷۰ کیلومتری جنوب‌غربی تهران و در مختصات‌جغرافیایی ۳۴ درجه ۴۰ دقیقه و ۳۱ ثانیه عرض‌شمالی و ۴۹ درجه ۴۴ دقیقه و ۳۲ ثانیه طول‌شرقی از گرینوچ قرار دارد


ادامه مطلب

[ جمعه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 2:24 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

تغییر فرهنگ کار در فراهان
تغییر فرهنگ کار در فراهان

در روزگار نچندان دور مردم فراهان در زمینه کار زبان زد بودند فرهنگ مردم تلاش بود تا بتواند زندگی خود را بگذراند اما امروزه مردم خیلی تغییر کرده اند .دکتر فوریه طبیب ناصر الدین شاه در خا طرات خود می نویسد :در اراک و فراهان 1500 کارکار گاه قالی دایر است و سالا نه 2500/000لیره استر لینگ (واحد پول انگلستان )وارد ایران میشود و اراک منطقه ای ثروتمند در کل کشور محسوب می شَود این درایت را فردوس فرا هانی و محمد حسن خان (برادر امیر کبیر )به خرج دادند .زیرا فردوس فراهانی شرکت کرایسلر را در از ترکیه به اراک آ ورد تا سر مایه گذاری کند و فرش منطقه  فراهان را به انگلستان و امریکا صادر میکند.رونق اقتصادی بوجود امدهباعث رفاه حال مردم میشود . ودر منطقه آدم تنبل و کم کار وجود نداشت. اما سیاست گذاری های غلط دولت ها و بخصوص روشهای غلط کمیته امداد حضرت امام خمینی و بر نا مه ریزان فر هنگی و اقتصادی و شورا های اسلا می روستا های منطقه در سطح منطقه و کشور تا ثیر سویی برفر هنگ کار در منطقه گذاشته است و مردم را به سمت بیکاری  سوق داده است امروزه بیش از 50 در صد روستا ییان تحت پوشش کمیته امداد اند در حالی که در سال 1365 2درصد هم تحت پوش نبودند . و حداقل در هر خانه ای در سال مذ کور 1 الی 2 دار قالی وجود داشت . مثلا  در روستای کودزر فراهان طبق آ مار گیری موسسه رویان 550 دار قالی در 300خانواده ساکن وجود داشته و تلفنی هم نبوده است . در حالی که بر اساس  آمار گیری سال 1388 در روستای مذ کوراز  250  خا نوار سا کن فقط 5 دار قالی وجود دارد ولی در عوض 600 دستگاه تلفن همراه وجود دارد و متاسفانه150 خا نوار تحت پوشش کمیته امداد .

به این دلیل فر هنگ کار در منطقه به فر هنگ بیکاری و مصرف تبدیل شده است .

[ جمعه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 1:4 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

ا تصویب هیئت وزیران: تاسیس شهرستان فراهان و ارتقاء خنجین به بخش

1/12/1388                                              شماره 236734/ت43900هـ 
 تصویب‌نامه درخصوص اصلاحات و تقسیمات كشوری در استان مركزی(منبع: معاونت حقوقی و امور مجلس)  
     
وزارت كشور
         هیئت وزیران در جلسه مورخ 11/11/1388 بنا به پیشنهاد شماره 163364/42/4/1 مورخ 29/9/1388 وزارت كشور و به استناد ماده (13) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات كشوری ـ مصوب 1362 ـ تصویب نمود:
اصلاحات و تغییرات تقسیماتی زیر در استان مركزی انجام می‌شود:

         1ـ روستاها، مزارع و مكانهای سمقاور، چالمیان، فرك، میدانك، عودآغاج و روشنایی از دهستان خنجین بخش مركزی شهرستان كمیجان منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان اسفندان از توابع بخش مركزی همین شهرستان الحاق می‌گردد.

         2ـ روستاها، مزارع و مكانهای چهره قان، آمره، ولازجرد، استهری و فریس‌آباد از دهستان خسروبیك بخش میلادجرد شهرستان كمیجان منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به‌دهستان اسفندان بخش مركزی همین شهرستان الحاق می‌گردد.

         3ـ دهستان وفس به مركزیت شهر كمیجان از تركیب روستاها، مزارع و مكانهای زیر مطابق نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، در تابعیت بخش مركزی شهرستان كمیجان ایجاد می‌گردد.
وفس، آبرنگ، معدن گچ، امامزداه شاهزاده حسین، تكیه، غار، امامزاده حاج رضوان، فضل‌آباد، احمدآباد، فتح‌آباد، ذادق‌آباد، خمارباغی، دامداری خسرو، دامداری جعفر، منابع آب، قازوق، فریس‌آباد، سیدآباد، زیدآباد، بلاغ رضا، ولازجرد، فیض‌آباد، استهری، آمره، یوسف كهریز، چهره قان، عودآغاج، میدانك، فرك و چالمیان.

         4ـ روستاها، مزارع و مكانهای و سمق، هفتیان، كوره، قره‌جاقیه و قوشه‌خانی از دهستان رودبار بخش مركزی شهرستان تفرش منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان خنجین بخش مركزی شهرستان كمیجان الحاق می‌گردد.

         5 ـ دهستان خنجین از توابع بخش مركزی شهرستان كمیجان منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به بخش فراهان شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.

         6 ـ روستاها، مزارع و مكانهای عباس‌آباد، شیرین ‌آباد و امیرآباد از دهستان فرمهین بخش فراهان شهرستان تفرش منتزع و مطابقه نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان فشك بخش فراهان همین شهرستان الحاق می‌گردد.

         7ـ روستاها، مزارع و مكانهای ونك هفته خانك، ضیاءآباد و زنجیران از دهستان خنجین بخش مركزی شهرستان كمیجان منتزع ومطابق نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان فشك بخش فراهان شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.

         8 ـ دهستان تلخ آب به مركزیت روستای تلخ آب از تركیب روستاها، مزارع و مكانهای زیر مطابق نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، در تابعیت بخش فراهان شهرستان تفرش ایجاد می‌گردد.
ونك، هفته خانك، كهه، هارون آباد، ضیاء آباد، صفربلاغی، امامزاده عبدالله، زنجیران، آرزومند، چاقر، تلخ آب، تكنه، مجتمع موتور آبهای تلخ آب، مجتمع دامداریهای تلخ آب، عباس‌آباد، امیرآباد و شیرین آباد.

         9ـ روستاها، مزارع و مكانهای خورچه و محسن‌آباد از دهستان گركان بخش مركزی شهرستان آشتیان منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان فرمهین بخش فراهان شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.

         10ـ روستاها، مزارع و مكانهای زرنوشه، سقرجوق و سعدآباد از دهستان گركان بخش مركزی شهرستان آشتیان منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان كوه‌پناه بخش مركزی شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.

         11ـ روستاها، مزارع و مكانهای نوده و نجف‌آباد از دهستان سیاوشان بخش مركزی شهرستان تفرش منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان فرمهین بخش فراهان شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.

         12ـ روستاها، مزارع و مكانهای مصلح‌آباد، كمال‌آباد بالا، كمال‌آباد پایین، حرآباد و شاهد از دهستان مشهد میقان بخش مركزی شهرستان اراك منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان فرمهین بخش فراهان شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.

         13ـ روستاها، مزارع و مكانهای خوشدون و شمس‌آباد از دهستان داودآباد بخش مركزی شهرستان اراك منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان فرمهین بخش فراهان شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.

         14ـ دهستان حاجی‌آباد به مركزیت روستای حاجی‌آباد از تركیب روستاها، مزارع و مكانهای زیر مطابق نقشه 1:250000 پیوست كه به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت‌وزیران» تأیید شده است، در تابعیت بخش مركزی شهرستان اراك ایجاد می‌گردد.
احمدآباد، انبار جهاد، ایستگاه آزمایش آونگان، مزرع بلندا، بغدادی، مزرعه بیشه، پادگان مالك اشتر، تپه زرده، چقا، حاجی‌آباد، حسین‌آباد بغدادی، رسول‌آباد سنگ‌بری مالكا، شهرجرد، شهرك دانشگاه آزاد، شركت تولید برق باختر، مزرعه شبیه خون، فرودگاه امام خمینی، قنات آقاكوچك، مزرعه كنگان، مزرعه شهرجرد و مزرعه لطفی.

         15ـ بخش ساروق به مركزیت روستای ساروق از شهرستان اراك منتزع و به شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.

         16ـ بخش خنجین به مركزیت روستای خنجین از تركیب دهستانهای خنجین و تلخ‌آب در تابعیت شهرستان تفرش ایجاد می‌گردد.

         17ـ بخش معصومیه به مركزی روستای كارچان از تركیب دهستانهای مشك‌آباد و معصومیه در تابعیت شهرستان اراك ایجاد می‌گردد.

         18ـ روستای كارچان مركز بخش معصومیه شهرستان اراك به شهر تبدیل و به عنوان شهر كارچان شناخته می‌شود.

         19ـ شهرستان فراهان در تابعیت استان مركزی از تركیب بخشهای زیر ایجاد می‌گردد:
         1ـ بخش مركزی به مركزیت شهر فرمهین شامل دهستانهای فرمهین، فشك و كوه‌پناه.
         2ـ بخش خنجین به مركزیت روستای خنجین از تركیب دهستانهای خنجین و تلخ‌آب.
         3ـ بخش ساروق به مركزیت روستای ساروق از تركیب دهستانهای مشهدالكوبه و س


منبع :وبلاگ وفس

[ شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 23:44 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

بورقان (فراهان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پرش به: ناوبری, جستجو

بورقان روستایی در استان مرکزی، شهرستان تفرش، بخش فراهان، دهستان فرمهین، طبق آخرین آمار دارای ۸۵ خانوار وجمعیت آن ۲۹۰ نفر (۱۴۹ نفر مرد ۱۴۱ نفر زن)

بورقان دارای پیشینه تاریخی است در لغت نامه دهخدا درباره بورقان آمده: دهی از دهستان فراهان علیا بخش فرمهین است که در شهرستان اراک واقع است. دارای ۶۸۵ تن سکنه‌است. [۱]. پوران دختر کسری آن را بنا کرده‌است. [۲].

گفتنی است همچنین بورقان دارای تپه تاریخی می‌باشد که به سالهای قبل از اسلام نسبت داده می‌شود؛ این تپه بقایای مخروبه قلعه‌ای است که سالهای دور مقر زندگی حاکمان و فرمانرواهای این منطقه بوده‌است

امکانات و مکانهای مهم

بورقان دارای جاده دسترسی آسفالته و همچنین خیابانهای آسفالت، جوب بندی و نهر بندی، آب، برق، گاز، تلفن و همچنین مسجد و حسینیه تازه ساز و مدرسه ابتدایی و راهنمایی و همچنین هنرستان کار و دانش دخترانه فاطمه الزهرا که بسیار مجهز به همت خیرین مدرسه ساز آقایان عیسی شیخ الاسلامی و آقای فراهانی بنا گردیده‌است.

[ شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 23:28 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

فراهان در آستانه شهرستان شدن
نوشته شده توسط امیر حسین عزیزآبادی   
دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۴:۴۴


فراهان در آستانه شهرستان شدن

فراهان در آستانه شهرستان شدن است. به زودی با الحاق بخش‌های خنجین و ساروق بخش فراهان به شهرستان فراهان ارتقا پیدا خواهد کرد.

پیشنهاد شده است روستاها و مناطقی که قبلا ضمیمه فراهان بوه‌اند مانند شهراب، داوودآباد، فیض‌آباد، نجف‌آباد، نوده، سلیم‌آباد، ضیاء آباد، تاج‌آباد، فارسیجان و...  مجددا ضمیمه فراهان گردد.

اهالی بخش خنجین از الحاق به شهرستان فراهان استقبال کرده‌اند، اما اهالی بخش ساروق از این الحاق چندان راضی نیستند.

با دایر شدن فرمانداری در فراهان به شهرستان‌های مجاور مانند کمیجان، خنداب و آشتیان هیچ مشکلی ایجا نمی‌شود اما چون شهرستان تفرش بزرگترین بخش خود را از دست می‌دهد و جمعیت آن به پایین‌ترین جمعیت در بین شهرستان‌های استان تبدیل خواهد شد، بیشترین آسیب را می‌بیند. توضیح اینکه شهرستان تفرش قبل از شهرستان شدن فراهان، از دو بخش تشکیل می‌شده است. بخش مرکزی و بخش فراهان؛ و چون بخش فراهان از نظر تعداد روستا، تولید محصولات کشاورزی و دامی، تولید محصولات صنعتی، تعداد دانشجو و دانش‌آموز و موقعیت استراتژیک، از تفرش بالاتر بوده است، تفرش با از دست دادن فراهان دچار نقصان و آسیب خواهد شد.

و اما با شهرستان شدن فراهان، شهرستان اراک در شرایط بهتری می‌تواند خدمات رسانی کند زیرا با توجه به تمرکز جمعیت استان در شهرستان اراک، فرمانداری این شهرستان غالبا مواجه با پاسخ‌گویی تعداد زیادی از مراجعین بوده است؛ اما هنگامی که بخشی از این مراجعین (اهالی بخش ساروق) به فرمانداری فراهان مراجعه می‌کنند، فشار کاری آنها کمتر خواهد شد.

اشاره: فراهان در گذشته نه چندان دور به سرزمین وسیعی اطلاق می‌شده است که از کوه‌های تفرش تا کوه‌های جنوبی اراک کشیده می‌شد و توسط نایب‌الحکومه اداره می‌شد و با احداث شهر اراک در جنوب غربی دشت فراهان تعدادی از روستاها ضمیمه اراک شد و با تاسیس فرمانداری تفرش در سال 1342 نیمی از روستاهای فراهان ضمیمه آن فرمانداری گردید و با تا سیس فرمانداری آشتیان در سال 1358 تعدادی دیگر از روستاها، ضمیمه آن فرمانداری شد و با ارتقا بخش وفس به عنوان شهرستان کمیجان در سال 1383 تعدادی دیگر از روستاها از فراهان جدا شدند اکنون با ارتقا بخش فراهان به شهرستان، امید است فراهان تکه تکه مجددا فراهان یکپارچه گردد

منبع :وبلاگ بنیاد فرهنگی فراهان با سپاس

[ جمعه چهاردهم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 1:13 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

معرفی روستای عزیز آ باد
عزیز آباد- معرفی روستای عزیز آ باد PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط امیرحسین عزیزآبادی   
شنبه ۰۸ اسفند ۱۳۸۸ ساعت ۰۸:۰۲


عزیز آباد
روستای عزیزآباد در 7 کیلومتری جنوب شهر فرمهین و 35 کیلومتری شمال شهر اراک در امتداد جاده اراک فرمهین قرار دارد.

این جاده، روستا را به دو نیمه شرقی و غربی تقسیم کرده است. چون در جنوب و شرق روستا باغات انگور و مزارع گندم قرارا دارد چشم انداز آن زیبا به نظر میرسد.

عزیزآباد دارای سه مزرعه به نام های محمود آباد ، حسن آباد و حسین آباد است که آب آنها از طریق قنات تامین می‌شود که متاسفانه در سال‌های اخیر به علت حفر چاههای عمیق و نیمه عمیق و بی‌توجهی به نگهداری این قنات‌ها آب آنها خشک یا بسیار اندک شده است.

حسینه باب‌الحوایج روستا بزرگترین حسینه در سطح استان مرکزی می‌باشد.

جمعیت روستا 570 نفر با تعداد 125 خانوار می‌باشد.

چون روستا جداید الااحداث است معابر و خیابان‌ها طبق نقشه مهندسی می‌باشند و به راحتی ماشین‌های بزرگ می‌توانند در آن تردد کنند.

در عزیزآباد مردم علاقه‌ی زیادی به تحصیل دارند به نحوی که از سال 1356 این روستا دارای دبیرستان بوده است و هم اکنون بیش از 110 نفر از اهالی آن مدارک تحصیلی لیسانس و بالاتر را اخذ کرده‌اند و افراد اثرگذار و مفید در ‌آن پرورش یافته‌اند از جمله:

-  دکتر حسین نژاد: وکیل پایه یک دادگستری و از وکلای ارشد دیوان عالی کشور (سابق) استاد دانشگاه

 -مهندس قائم مقامی: مدیر کل راه و ترابری طراح و مجری راه‌های اصلی کشور

 - دکتر ابوالفضل فراهانی: معاون سابق دانشگاه پیام نور کشور، استاد تمام، نویسنده و مولف کتب دانشگاهی

 -دکتر عبدالرضا صباحی: استاد دانشگاه اصفهان

 سرتیپ -موسی عزیز‌آبادی: یکی از فرماندهان ارشد جنگ در دوران دفاع مقدس و فرمانده نیروی انتظامی استان‌های کردستان، گرگان و قم

 -مهندس کیانراد: بنیان‌گذار دبیرستان شهید بهشتی عزیزآباد (به همت اخوی)

-  سرهنگ قائم مقامی: رئیس شورای شهر اراک (دوره قبل)

- حسن عزیزآبادی: معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش فراهان، مولف کتاب جغرافیای فراهان

 -میر محمد قائم مقامی: استاد دانشگاه ازاد اراک

- قاسم صارم‌پور: استاد دانشگاه پیام نور اسدآباد همدان

منبع : وبلاگ بنیاد فرهنگی فرا هان . با سپاس

[ جمعه چهاردهم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 0:52 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

چهره زمستاني روستاي قرمزچشمه
چهره زمستاني روستاي قرمزچشمه زمستان ۱۳۸۸
         

[ جمعه چهاردهم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 0:42 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

اعتراض رییس شورای اسلامی سا روق به منفک شدن از اراک

 اعتراض رییس شورای اسلامی  سا روق به منفک شدن از اراک

رئيس شوراي اسلامي ساروق گفت: در ساروق بيش از 3 هزار نفر سكونت دارند كه تاكنون هيچگونه همخواني با فرمهين نداشته و به دليل جدا بودن فرهنگ و رسوم بعد از اين نيز نمي‌توانند داشته باشند.

وي تصريح كرد: از آنجا كه فرش دستباف اين روستا زماني جزو معروف‌ترين كالاهاي صادراتي ايران به شمار مي‌رفت و مردم اين روستا مجبور بودند براي بازار فرش خود به شهر اراك سفر كنند، به همين دليل مقاربت آنها با شهر اراك بيش از فراهان بوده است و اهالي اين روستا كه سال‌‌هاست خود را با آداب و رسوم اراك وفق داده‌اند، نمي‌توانند از اين پس خود را در كنار روستايي چون فرمهين كه هيچگونه امكاناتي ندارد، ببينند و همين امر موجب مخالفت شديد آنها براي جدايي از اراك و پيوستن به فرمهين است.

رئيس شوراي اسلامي ساروق ادامه داد: روستاي ساروق با داشتن بقعه متبركه امامزادگان 72 تن كه محل وقوع يكي از بزرگ‌ترين معجزات قرن(كربلايي كاظم ساروقي) است، از اهميت بسزايي برخوردار بوده و سال‌ها پذيراي گردشگران بسياري بوده است كه بايد براي رفاه حال اين گردشگران امكانات مناسبي در آن ايجاد كرد و حال بايد پرسيد آيا بخش فراهان مي‌تواند با برخورداري از امكانات بسيار كم شرايط مطلوبي را براي اين افراد فراهم كند.

خوش‌نظر گفت: متأسفانه بار ديگر باندبازي در منطقه تفرش و فراهان سبب شده موضوع جدايي تفرش و فراهان قوت بيشتري به خود بگيرد و اين در حالي است كه نمايندگان مردم اراك و كميجان در مجلس شوراي اسلامي از اين موضوعات اظهار بي‌اطلاعي مي‌كنند.

وي با اشاره به موج شديد مخالفت‌هاي مردمي اين روستا در جدايي از اراك و الحاق به فراهان گفت: بايد از مسئولان پرسيد اگر روستايي از ظرفيت لازم براي تبديل شدن به شهر با توجه به آمار جمعيتي برخوردار نيست،‌ چه لزومي دارد كه با گرفتن روستاهاي شهرهاي مختلف دست به اين اقدام بزنند و موجب ايجاد نارضايتي مردم شهرهاي تفرش، آشتيان، كميجان و اراك شوند.

رئيس شوراي اسلامي روستاي ساروق تأكيد كرد: استاندار مركزي بايد در اين زمينه منصفانه عمل كرده و با منطق و بر اساس مستندات قانوني مردم را قانع كند و به درد دل مردم برسد.

خوش‌نظر افزود: متأسفانه در اين طرح تنها چيزي كه لحاظ نشده است، ميزان رضايت مردم است، به طوري كه مي‌توان گفت مردم اين مناطق اصلا ديده نمي‌شوند و اين در حالي است كه اهالي اين روستا و روستاهاي شهرهايي چون تفرش و آشتيان و كميجان بارها در اعتراض به اين طرح در برابر فرمانداري، بخشداري و حتي وزارت كشور اعتراض كرده و ضمن نوشتن طومارهاي مخالفت‌آميز نامه‌هايي را به استانداري و ديگر مراكز ارائه داده كه تاكنون پاسخي دريافت نكرده‌اند و در تلاش هستند براي جلوگيري از اين توطئه به دفتر رئيس جمهوري رفته و مشكل خود را با رئيس جمهور مطرح كنند

[ جمعه چهاردهم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 0:27 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

تصویب‌نامه درخصوص اصلاحات و تقسیمات کشوری در استان مرکزی

و بالاخره به حول و قوه الهی مصوبه ارتقاء دهستان خنجین به بخش اعلام شد .

تصویب‌نامه درخصوص اصلاحات و تقسیمات کشوری در استان مرکزی

1/12/1388                                              شماره 236734/ت43900هـ 
 تصویب‌نامه درخصوص اصلاحات و تقسیمات کشوری در استان مرکزی
    
وزارت کشور
         هیئت وزیران در جلسه مورخ 11/11/1388 بنا به پیشنهاد شماره 163364/42/4/1 مورخ 29/9/1388 وزارت کشور و به استناد ماده (13) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری ـ مصوب 1362 ـ تصویب نمود:
اصلاحات و تغییرات تقسیماتی زیر در استان مرکزی انجام می‌شود:
         1ـ روستاها، مزارع و مکانهای سمقاور، چالمیان، فرک، میدانک، عودآغاج و روشنایی از دهستان خنجین بخش مرکزی شهرستان کمیجان منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست که به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان اسفندان از توابع بخش مرکزی همین شهرستان الحاق می‌گردد.
         2ـ روستاها، مزارع و مکانهای چهره قان، آمره، ولازجرد، استهری و فریس‌آباد از دهستان خسروبیک بخش میلادجرد شهرستان کمیجان منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست که به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به‌دهستان اسفندان بخش مرکزی همین شهرستان الحاق می‌گردد.
         3ـ دهستان وفس به مرکزیت شهر کمیجان از ترکیب روستاها، مزارع و مکانهای زیر مطابق نقشه 1:250000 پیوست که به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، در تابعیت بخش مرکزی شهرستان کمیجان ایجاد می‌گردد.
وفس، آبرنگ، معدن گچ، امامزداه شاهزاده حسین، تکیه، غار، امامزاده حاج رضوان، فضل‌آباد، احمدآباد، فتح‌آباد، ذادق‌آباد، خمارباغی، دامداری خسرو، دامداری جعفر، منابع آب، قازوق، فریس‌آباد، سیدآباد، زیدآباد، بلاغ رضا، ولازجرد، فیض‌آباد، استهری، آمره، یوسف کهریز، چهره قان، عودآغاج، میدانک، فرک و چالمیان.
         4ـ روستاها، مزارع و مکانهای و سمق، هفتیان، کوره، قره‌جاقیه و قوشه‌خانی از دهستان رودبار بخش مرکزی شهرستان تفرش منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست که به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان خنجین بخش مرکزی شهرستان کمیجان الحاق می‌گردد.
         5 ـ دهستان خنجین از توابع بخش مرکزی شهرستان کمیجان منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به بخش فراهان شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.
         6 ـ روستاها، مزارع و مکانهای عباس‌آباد، شیرین ‌آباد و امیرآباد از دهستان فرمهین بخش فراهان شهرستان تفرش منتزع و مطابقه نقشه 1:250000 پیوست که به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان فشک بخش فراهان همین شهرستان الحاق می‌گردد.
         7ـ روستاها، مزارع و مکانهای ونک هفته خانک، ضیاءآباد و زنجیران از دهستان خنجین بخش مرکزی شهرستان کمیجان منتزع ومطابق نقشه 1:250000 پیوست که به مهر «پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان فشک بخش فراهان شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.
         8 ـ دهستان تلخ آب به مرکزیت روستای تلخ آب از ترکیب روستاها، مزارع و مکانهای زیر مطابق نقشه 1:250000 پیوست که به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، در تابعیت بخش فراهان شهرستان تفرش ایجاد می‌گردد.
ونک، هفته خانک، کهه، هارون آباد، ضیاء آباد، صفربلاغی، امامزاده عبدالله، زنجیران، آرزومند، چاقر، تلخ آب، تکنه، مجتمع موتور آبهای تلخ آب، مجتمع دامداریهای تلخ آب، عباس‌آباد، امیرآباد و شیرین آباد.
         9ـ روستاها، مزارع و مکانهای خورچه و محسن‌آباد از دهستان گرکان بخش مرکزی شهرستان آشتیان منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست که به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان فرمهین بخش فراهان شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.
         10ـ روستاها، مزارع و مکانهای زرنوشه، سقرجوق و سعدآباد از دهستان گرکان بخش مرکزی شهرستان آشتیان منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست که به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان کوه‌پناه بخش مرکزی شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.
         11ـ روستاها، مزارع و مکانهای نوده و نجف‌آباد از دهستان سیاوشان بخش مرکزی شهرستان تفرش منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست که به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان فرمهین بخش فراهان شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.
         12ـ روستاها، مزارع و مکانهای مصلح‌آباد، کمال‌آباد بالا، کمال‌آباد پایین، حرآباد و شاهد از دهستان مشهد میقان بخش مرکزی شهرستان اراک منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست که به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان فرمهین بخش فراهان شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.
         13ـ روستاها، مزارع و مکانهای خوشدون و شمس‌آباد از دهستان داودآباد بخش مرکزی شهرستان اراک منتزع و مطابق نقشه 1:250000 پیوست که به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت وزیران» تأیید شده است، به دهستان فرمهین بخش فراهان شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.
         14ـ دهستان حاجی‌آباد به مرکزیت روستای حاجی‌آباد از ترکیب روستاها، مزارع و مکانهای زیر مطابق نقشه 1:250000 پیوست که به مهر « پیوست تصویب‌نامه هیئت‌وزیران» تأیید شده است، در تابعیت بخش مرکزی شهرستان اراک ایجاد می‌گردد.
احمدآباد، انبار جهاد، ایستگاه آزمایش آونگان، مزرع بلندا، بغدادی، مزرعه بیشه، پادگان مالک اشتر، تپه زرده، چقا، حاجی‌آباد، حسین‌آباد بغدادی، رسول‌آباد سنگ‌بری مالکا، شهرجرد، شهرک دانشگاه آزاد، شرکت تولید برق باختر، مزرعه شبیه خون، فرودگاه امام خمینی، قنات آقاکوچک، مزرعه کنگان، مزرعه شهرجرد و مزرعه لطفی.
         15ـ بخش ساروق به مرکزیت روستای ساروق از شهرستان اراک منتزع و به شهرستان تفرش الحاق می‌گردد.
         16ـ بخش خنجین به مرکزیت روستای خنجین از ترکیب دهستانهای خنجین و تلخ‌آب در تابعیت شهرستان تفرش ایجاد می‌گردد.
         17ـ بخش معصومیه به مرکزی روستای کارچان از ترکیب دهستانهای مشک‌آباد و معصومیه در تابعیت شهرستان اراک ایجاد می‌گردد.
         18ـ روستای کارچان مرکز بخش معصومیه شهرستان اراک به شهر تبدیل و به عنوان شهر کارچان شناخته می‌شود.
         19ـ شهرستان فراهان در تابعیت استان مرکزی از ترکیب بخشهای زیر ایجاد می‌گردد:
         1ـ بخش مرکزی به مرکزیت شهر فرمهین شامل دهستانهای فرمهین، فشک و کوه‌پناه.
         2ـ بخش خنجین به مرکزیت روستای خنجین از ترکیب دهستانهای خنجین و تلخ‌آب.
         3ـ بخش ساروق به مرکزیت روستای ساروق از ترکیب دهستانهای مشهدالکوبه و ساروق.

 
معاون اول رییس‌جمهور ـ محمدرضا رحیمی 

 

[ پنجشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 8:58 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

مژده شهرستان شدن فراهان و بخشداری خنجین مبارک
سوم اسفند ۱۳۸۸  مبارک..........

با خبر شدیم که فراهان دارای فر مانداری و خنجین دارای بخشداری شده است . این موضوع به صورت رسمی روز دوشنبه سوم اسفند ابلاغ گردیده است .ما هم به نوبه خود به مردم فراهان و خنجین تبریک می گوییم و امید واریم که خیر و برکت باشد . انشا ا..

[ پنجشنبه ششم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 22:33 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،